Commons:Törlési irányelv
Shortcuts: COM:D • COM:DG • COM:DP
Ez az oldal a Wikimédia Commons törlési irányelveit sorolja fel. Az egyszerűség kedvéért minden képet, hanganyagot, filmet és egyéb forrásfájlt egyszerűen csak fájlnak, minden szócikk lapot, kategóriát, sablont, vitalapot és egyéb oldalt pedig csak oldalnak fogunk itt hívni. Ez az oldal nem tér ki külön a szerzői jogi kérdésekre és a Commons licencelési irányelveire, ezekhez lásd a Commons:Licencelés oldalt.
Összefoglaló
Három fő törlési eljárás van. Ezek más esetekre vonatkoznak, a törlés okától függően:
- Azonnali törlés: bizonyos fájlok többé-kevésbé azonnal törölhetők. Ha teljesen biztos vagy abban, hogy egy fájl vagy oldal megfelel az azonnali törlés feltételeinek: saját feltöltési hiba, nyilvánvaló szerzői jogi sérelem, nem szabad tartalom stb. (részletesebben lásd alább), akkor a fájlt azonnali törlésre lehet tenni. Az érintett (megjelölt) fájlok listájához lásd: Category:Candidates for speedy deletion.
- Törlésre jelölés: a különböző esetekhez külön sablonok léteznek; ha a probléma nem került megoldásra egy bizonyos idő (általában hét nap) alatt, akkor az eljárás eredménye a törlés.
- Törlési szavazás: Ha a fájl törlésével kapcsolatban vitára van szükség (és új Commons szerkesztők első törléseinél ez az eljárás melegen ajánlott), akkor a kérdéses fájlt vagy oldalt a deletion request törlési kérések közé kell felvenni. Ha egy fájllal kapcsolatban kétség merül fel, akkor célszerűbb törlésre javasolni, és nem azonnali törlést kérni. Az érintett fájlra vagy oldalra tedd ki a {{Delete}} sablont, írd le, hogy miért javasoltad törlésre, add hozzá a Commons:Törlési kérések törlési kérések oldalához és értesítsd a feltöltőt.
Minden esetben használd a globális fájlhasználat oldalt annak ellenőrzésére, hogy a kérdéses fájlokat hol használják.
Törlési okok
Jogi problémák
Szerzői jogok megsértése
Az egyértelműen jogsértő esetekhez a {{Copyvio}} azonnali törlési sablon alkalmazandó, amelyet a {{copyvio|1=Indoklás}} vagy a {{copyvio|source=URL}} formában kell használni. Ha egy képről feltételezed, hogy nem szabad jogállású (a nyilvános helyeken látható jogvédett alkotások esetén is), akkor annak helyzetéről megbeszélést kell kezdeményezni.
Hiányzó jogi információk
Ha a fájlról hiányoznak a megfelelő licencinformációk, akkor a fájlt meg kell jelölni információhiányosként, és értesíteni kell a feltöltőt, akinek 7 napja van a probléma orvoslására. Ezután a képet egy adminisztrátor bármi további nélkül törölheti, ha az információ valóban hiányzik. Az összes érintett (megjelölt) fájl megtalálható a Category:Missing legal information alatt.
A forrás vagy licenc nélküli képeket az alábbi üzenetek egyikével kell megjelölni:
- {{subst:nsd}} (no/missing source, tagged by date – nincs/hiányzó forrás, dátumozva)
- {{subst:nld}} (no/incomplete licensing information, tagged by date – nincs/hiányos licencinformációk, dátumozva)
- {{subst:npd}} (no/missing permission, tagged by date – nincs/hiányzó engedély, dátumozva).
- {{subst:dw-nsd}} (derivative work, no/missing original source, tagged by date – származékos mű, nincs/hiányzó eredeti forrás, dátumozva)
A sablon kihelyezése után értesítsd a feltöltőt (lásd a megjegyzéseket a sablonokban a megjelölés után), akinek ezután 7 napja van arra, hogy a hiányzó adatokat pótolja.
Ha a hiányokat bepótolták, akkor a sablont el kell távolítani; különben a fájlok egy hét után azonnal törlendők. Ezeket a képeket nem kell külön törlési szavazásra vinni vagy azonnali törlésre tenni, mert a sablon a dátumot is megjelöli, így egy adminisztrátor a Category:Missing legal information alkategóriáiban azonnal látja, hogy hol járt le a határidő.
Nem szabad licencek és fair use
A Commons vonatkozó irányelve szerint a Wikimédia Commonsra csak olyan szabad képek és más szabad médiafájlok tölthetőek fel, amelyeket bárki, bármikor és bármire használhat. A Commonsra nem tölthetőek fel „fair use” fájlok (további információk itt), kivéve a WMF-projektek nem szabad szimbólumait.
- A nem szabad licencű (például fair use, nem kereskedelmi vagy engedélyhez kötött) fájlokat a {{Speedydelete}} sablonnal azonnali törlésre kell jelölni (mindig add meg az indoklást: {{speedydelete|Indoklás}}).
- A fair use fájlokat a {{Fair use}} sablonnal kell megjelölni.
Egyéb licenc-/szerzői jogi problémák
Egy fájlt vagy lapot az alábbi esetekben lehet törlésre jelölni:
- A fájl vagy lap jogállása bizonytalan, viszont a #Hiányzó jogi információk szakaszban foglaltak nem alkalmazhatóak.
- A fájl vagy lap megsérti a licencelési irányelvet azonban nem egyértelműen jogsértő.
Adatvédelem
A {{Speedydelete}} címke használható azoknál az azonnali törléseknél, amikhez nincs specifikus azonnali törlésre jelölő sablon. Ne felejtsd el az okot is megjelölni {{speedydelete|Indoklás}} formában. Ilyenek az alábbi esetek:
Az adatvédelmi irányelv megsértése.
Kívül esik a projekt témáján
A projekt témáján kívül eső fájlokat a Commons:Törlési kérések lapon kell listázni.
Nincs oktatási haszna
A fájl nem hasznosítható oktatási céllal; ilyenek például:
- Magánjellegű képgyűjtemények (például partifotók, téged és barátaidat ábrázoló képek, nyaraláson készült fényképek stb.). Az ilyen jellegű képek közzétételére más projekteket (például Flickr) használhatsz; ezek akkor sem válnak oktatási jellegűvé, ha a szerkesztői lapodon vagy máshol galériába rendezed őket.
- Oktatási cél nélkül létrehozott alkotások
- Már lefedett témakörben feltöltött újabb, oktatási cél nélküli fotó, főleg ha az rossz vagy közepes minőségű
Önpromóció vagy vandalizmus
- Reklám vagy önpromóció (COM:ADVERT)
- Vandalizmus vagy támadás céljából feltöltött fájlok – a már létező nacionalista, vallási vagy rasszista jellegű szimbólumok nem tartoznak ebbe a kategóriába csak azért, mert egyeseket zavarhatnak. Ha felhasználásuk megengedett és teljesítik a nevezetesség kritériumait (például egy gyűlöletkeltő csoport szócikkében felhasználható), akkor meg kell tartani. (COM:VAND)
Személyi problémák
Felismerhető személyek fotói
A Commons tiszteletben tartja a fényképeinken szereplő emberek jogait, és vállalja, hogy ezekkel kapcsolatban etikusan jár el, azaz az ilyen fotók csak a képen szereplő engedélyével tölthetőek fel. További információkért lásd a Commons:Photographs of identifiable people lapot.
Törlés udvariasságból
Ha nem áll fenn jogi vagy más irányelvi kötelezettség a törlésre, egy fájlt külön kérésre ez esetben is törölhetünk (például egy fotós véletlen feltöltötte egy képét); a kidolgozás alatt álló irányelvet lásd a Commons:Courtesy deletions lapon.
Karbantartás
Általános: azonnali törlés
A {{Speedydelete}} címke használható azoknál az azonnali törléseknél, amikhez nincs specifikus azonnali törlésre jelölő sablon. Ne felejtsd el az okot is megjelölni {{speedydelete|Indoklás}} formában. Ilyenek az alábbi esetek:
- Fájlok
- Sérült, vírus fertőzte meg, nem szándékosan üres stb. (kétség esetén ismeretlen/rossz formátum megjelöléssel mehet a törlési kérések közé)
- A Commons törlési irányelvei szerint egyszer már törölték
- Kifejezetten vandalizmus, személyes támadás és/vagy spammelés céljából töltötték fel
- Oldalak
- Üres és nincs jelentős története
- Nyilvánvaló nonszensz, teszt vagy vandalizmus
- Egy szerkesztő szerkesztői lapja vagy allapja, és a törlést maga a szerkesztő kérte
- Egy nem létező szerkesztő szerkesztői lapja vagy allapja
- Egy átirányítás tartalmazó oldal, aminek a címére egy másik oldalt kell mozgatni
- Nem létező oldalra mutató átirányítás
- Tartalom nélküli vagy csak szülőkategóriát tartalmazó kategória, és nyilvánvalóan nem használható a későbbiekben
- Törölt tartalom vitalapja (és nem tartalmaz semmi megtartásra érdemeset)
Általános: törlésre jelölés
Egy fájlt vagy oldalt a Commons:Törlési kérések oldalon kell listázni, ha
- A fájl/oldal tartalma nem határozható meg (fontold meg a {{Description missing}} sablonnal való felcímkézést)
Elnevezési problémák
- Kérjük, a névváltoztatáshoz ne töltsd fel ugyanazon fájlt. Az állományok átnevezéséhez a {{rename|új név|indoklás száma|további indoklás}} sablon használható.
Duplikátumok
Ha két fájl ugyanolyan formátumú, és biztos vagy benne, hogy teljesen azonos tartalmúak (színek, minőség stb.), jelöld meg az egyiket a {{duplicate|File:minta.jpg}}
sablonnal, és a paraméterben add meg a duplikátumfájlt felváltó fájl nevét.
A különböző formátumú fájlok nem duplikátumok, hanem esetleg redundánsak (lásd alább), és törlési kérés keretében lehet dönteni a törlésükről.
A MediaWiki szoftver a leírólap alján listázza egy fájl pontos másolatait.
- Egy bitkép (PNG, JPEG vagy GIF) vektorgrafikus módon átalakított változata nem duplikátum; az ilyeneket törlési javaslat keretében egyesével kell megvizsgálni.
- Körültekintéssel kell eljárni az eltérő formátumok esetén; például a bélyegképek megjelenítésének módja miatt (a JPEG jobb minőségben jelenik meg) megtartható egy kép PNG és JPEG formátumban is. A JPEG nem veszteségmentes formátum, így a módosítások minőségromlást eredményeznek; a PNG-nél ez nem áll fenn. Az előbbiek miatt érdemes lehet megtartani a PNG-t (tovább)szerkesztéshez, a JPEG-et pedig megjelenítéshez.
- Ha a duplikátumok közül az egyiket az alkotó töltötte fel, akkor azt kell megtartani, és a többit kell átirányítani.
- Ha a duplikátumok leíró oldalain nem azonos a szöveg, akkor a szövegeket úgy kell összefűzni, hogy a lehető legrészletesebb leírás legyen a megmaradó fájl oldalán.
- Egy duplikátum törlése után a törölt fájl nevéről átirányítást kell készíteni, hacsak nem félrevezető a név vagy nagyon frissen volt feltöltve a fájl. (Ez megelőzi a fájlok külső felhasználói hivatkozásainak az elromlását.)
Figyelem: ha egy fájl egy másik állományhoz nagyon hasonló (vagy azzal megegyezik), viszont nem pontos mása, akkor redundáns fájlról beszélünk, amely más eljárás alá esik. A további információkat lásd alább.
Redundáns fájl vagy rossz minőség
Redundáns vagy rossz minőségű fájlok egyedi elbírálás után törölhetők, miután listázva voltak a Commons:Törlési kérések oldalon. A törlési kérésben meg kell indokolnod, hogy egy adott fájl miért rosszabb az alternatívánál (további információkért lásd a Commons talk:Superseded images policy oldalt).
Egy rossz minőségű fájl törlésre jelölése előtt ellenőrizd a globális fájlhasználat oldal segítségével, hogy a fájl már nincs használatban. Ha valaki használja a fájlt, azt – a helyi wiki irányelveivel összhangban – lecserélheted jobb minőségű változatra. Ha a megbeszélési időszak végére megegyezés születik a törlésről, és a fájl továbbra sincs használatban, akkor törölhető.
Template | Usage |
---|---|
For speedy deletion | |
{{Duplicate}} | For files that are exactly the same or scaled down. |
{{Bad name}} | Use this one if YOU have uploaded a file under a bad name. |
For replacement | |
{{Superseded}} | If a better file of the same theme was uploaded. |
{{SupersededPNG}} | Use for GIF & JPEG that have been superseded by PNG. |
{{Vector version available}} | Use for raster images that have been superseded by an SVG. |
{{Technically replaced}} | Use for SVG (usually) that have been replaced with an inferior file. |
{{Original}} | To protect the original file. |
Egy redundáns oldal (nem fájl) esetében fontold meg egyszerűen egy átirányítás készítését.
Az eljárások részletesen
Azonnali törlés
Lásd még: Commons:Az azonnali törlés kritériumai. Vannak olyan esetek, amikor egy fájlt azonnal törölni kell, és amikor egy adminisztrátor törölhet oldalakat vagy fájlokat. Bizonyos esetekre vannak specifikus azonnali törlési címkék (lásd feljebb); egyéb esetekben az általános {{Speedydelete}} sablon használandó. Ne felejtsd el feltüntetni az okot {{speedydelete|Indoklás}} formában (lásd a Commons:Az azonnali törlés kritériumai az elfogadható indoklásokért).
A {{Copyvio}} sablonnal az egyértelműen jogsértő, azonnal törlendő fájlokat jelezheted, ehhez a leírólap tetején helyezd el a {{copyvio|1=Indoklás|source=URL}} sort. A forrást jelző paraméter opcionális. A lap elmentése után a „További információk megjelenítéséhez kattints ide” fül megnyitásával megjelenő {{Copyvionote}} sablont helyezd el a feltöltő vitalapjára; az új szakasz létrehozása automatikus.
Egy adminisztrátor hamarosan le fogja törölni a kérdéses oldalt vagy fájlt. Ha bárki nem ért egyet az azonnali törléssel, akkor alakítsd át szokásos törléssé. Mindig győződj meg a fájlra vagy oldalra mutató összes helyi hivatkozás javításáról a törlés előtt. Az azonnali törlésre jelölt fájlok és oldalak a Candidates for speedy deletion kategóriában és alkategóriáiban találhatók.
Figyelem: Az azonnali törlésre jelölt fájlok tényleges törlése előtt ellenőrizd, hogy a jelölő követte az itt leírt törlési irányelveket. Ha nem, akkor vedd le az azonnali törlést kérő sablont. Mindig ellenőrizd a fájltörténetet, hogy nem történt-e a kép leíró oldalával vandalizmus.
Azonnali törlés esetén ajánlott, de nem kötelező a globális fájlhasználat ellenőrzése a Wikimédia-projektekben való használat javítása érdekében.
Törlésre jelölés
Egyes esetekben egy fájlt valamely problémát jelző sablonnal látunk el; ha a probléma nem kerül megoldásra egy bizonyos időn (általában hét napon) belül, akkor a képet töröljük. További információkért lásd a #Hiányzó jogi információk szakaszt.
Törlési szavazás
A „rendes” törlési eljárás részeként indítani kell egy törlési megbeszélést egy külön oldalon (ennek van egy sztenderd sémája), és listázni kell azt a Commons:Törlési kérések oldalon. Egy „nominate for deletion” (törlésre jelölés) hivatkozás található a bal oldali oldalsávban (JavaScript szükséges a használatához) fájlok/oldalak a Commons:Törlési kérések oldalon való listázásához. Ez persze megtehető kézzel is: a fájlt/oldalt törlésre kell jelölni a {{delete|indoklás|day=7|month=February|year=2024}}
sablonnal (az indoklást értelemszerűen kitöltve), majd listázni kell a Commons:Törlési kérések oldalon, és a feltöltőt értesíteni kell a jelölésről.
Ha a törlési vita során a törlés mellett megfelelő érvek hangzottak el, akkor a fájlt egy adminisztrátor törölheti. Mindig győződj meg róla, hogy a fájlra vagy oldalra mutató összes helyi hivatkozás javítása és frissítése megtörtént a törlés előtt. Törlési kérés alapján törölt fájlok esetében jó gyakorlat a globális használat ellenőrzése és a fájl összes használatának megszüntetése. További információkért lásd a Commons:Törlési kérések oldalt. A törlésre jelölt fájlok/oldalak listájához lásd: Category:Deletion requests.
Ha egy okból egyszerre több képet szeretnél töröltetni (tömeges jelölés), ahhoz lásd az angol Commons:Deletion requests/Mass deletion request oldalt.
A törlési kérések külön lapok, amelyek máshol beillesztésre kerülnek; így ha egy törlési kérésben egy vagy több kategóriát szeretnél listázni, akkor azokat a <noinclude>
és </noinclude>
sorok közé kell beírni, így más lapok nem kerülnek be feleslegesen a kategóriákba. Lásd még: Help:Noinclude, includeonly, and onlyinclude
Lezárás
A megbeszéléseket az adminisztrátorok általában hét napon belül lezárják, azonban az egyértelmű jogsértések esetén ez hamarabb is bekövetkezhet. A problémás vagy összetett kérések (például széles körben használt sablonok esetén) a megbeszélés akár hónapokig is eltarthat. Ha egy megbeszélés eredménye egyértelműen a megmaradás, akkor a folyamat megértése esetén az esetet nem csak az adminisztrátorok zárhatják le; ha kétségeid vannak, akkor ne tegyél ilyet!
A felhasználók saját fájljaik törlési megbeszélésén nem szavazhatnak az állomány megmaradására.
Az adminisztrátoroknak ellenőrizniük kell, hogy a feltöltő értesítve lett-e a vitalapján (kivéve az egyértelmű jogsértés esetén, amikor a kép azonnal törölhető).
A törlési kérések lezárása a lap tetején elhelyezett {{Delh}} (DeletionHeader) sablonnal, és az eredmény (kept (megmaradt) vagy deleted (törölve)) megadásával, illetve a lap alján elhelyezett vízszintes vonallal (----) és a {{Delf}} (DeletionFooter) sablonnal történik. A megmaradt lapok vitalapjára elhelyezhető a {{Kept}} sablon, amely a lezárt kérésre mutat.
Fellebbezés
Ha egy törlési vitában nem született döntés és a vitát lezárták, akkor először a vitát lezáró adminisztrátort kérdezd meg. Ha a fájlt letörölték, és szerinted a törlés hibás döntés volt, akkor a Commons:Visszaállítási kérések oldalon tudod a kép visszaállítását kérvényezni.
Ha a törlési döntés a jelenlegi licencfeltételeknek és a projekt témájának megfelelően történt, akkor elégedetlenségednek ezen oldalak vitalapjain adhatsz hangot.
Kategóriák
Ha egy kategóriát át kell nevezni egy jobb névre vagy össze kell vonni duplikátumként, használhatod a {{move|célkategória neve|indoklás|dátum}} sablont változtatási kérésként. Ne üríts ki kategóriákat; ez általában több ellenőrzési munkát jelent a vandalizmus és kategóriák felesleges kiürítésének elkerülése érdekében. Ha a felhagyott (kiürített) kategória neve nem hibás, elírt vagy félrevezető, akkor nem törlendő, hanem „átirányítandó” a {{category redirect|új név}} sablonnal, vagy egyértelműsítő lappá alakítandó a {{Disambig}}-gel.
If the name of an abandoned (emptied) category is not incorrect, misspelled nor misleading, it should be not deleted, but “redirected” using {{category redirect|new name}} or changed to a disambiguation page by {{Disambig}}.
A rossz vagy megtévesztő nevű, kiürített kategóriák azonnal törölhetőek – lásd a Commons:Kategóriák átnevezése lapot. Az üres és a várhatóan nem használt kategóriák szintén azonnal törölhetőek. A törlési összefoglalóban el kell helyezni az új kategóriára mutató hivatkozást.
Ha a fentiek egyike sem alkalmazandó, akkor az esetet a Commons:Categories for discussion kategóriában kell listázni (információk a kategórialapon).